در حال بارگذاری ...
 • «روال عادی» با تاکید بر وجوه معماگونه متن ژان کلود کریر

  حسین محمدی غیر قابل پیش بینی بودن داستان نمایش«روال عادی» را از دلایل انتخاب آن برای اجرا در سیزدهمین همایش نمایش شهرستان ورامین معرفی کرد.

  حسین محمدی در گفت‌وگو با تئاترتهران گفت: نمایش «روال عادی» که در سیزدهمین همایش نمایش شهرستان های ورامین و پیشوا اجرا خواهیم کرد نوشته ژان کلود کریر از نویسندگان معروف سینما و تئاتر است.
  وی با بیان این‌که «روال عادی» یکی از متفاوت ترین آثار  کریر است، عنوان کرد: این اثر متنی دارد که خیلی پیش تر قصد اجرای آنرا داشتیم اما به جهت فضای خاص این نوشته مجالی برای ارائه آن وجود نداشت.
  کارگردان «روال عادی» بیان کرد: متن انسجام و پیوستگی مخصوص نوشته های ژان کلود کریر را داراست و هر لحظه از آن به منظوری مطرح میشود. همچنین این متن دشواری های زیادی برای اجرا دارد چرا که از سویی موضوع آن حساس است و مضمون آن یک معضل انسانی است که در قالب یک اتفاق سیاسی بیان میشود، واز سویی دیگر زمینه هایی محدود برای به حرکت در آوردن آن از یک متن با ساختار منسجم و زیبا به یک نمایش پر تحرک و پویا را داراست.
  وی در ادامه افزود: این چالش، یکی از مهمترین دلایل ما برای  انتخاب این متن بود اگرچه وقتی این متن با ترجمه عالی اصغر نوری خوانده می‌شود متوجه داستان جذابی می‌شویم که به وسیله آن مضمون و هدف نویسنده مطرح شده است.
  محمدی تاکید کرد: این که یک متن داستان جالبی برای گفتن داشته باشد اولویت انتخاب ما بود چرا که در طی مدت فعالیتهای خود فهمیده ایم قصه ای جذاب است که پیش از هر چیز باعث جذابیت نمایش و انرژی درعناصر گروه برای اجرای آن شود و علاوه بر آنکه مخاطب را به فکر بیندازد وجه سرگرمی و جذابیت نیز برای مخاطب دارا باشد. از جهتی غیر قابل پیش بینی بودن داستان در طول نمایش هم بخش دیگری از دلایل ما برای انتخاب این متن است.
  وی در خصوص شکل اجرایی این اثر نیز تصریح کرد: زمینه ای که متن در اختیار قرار می‌دهد خودبه‌خود شکل اجرایی خاصی را با توجه به نوع دیالوگ ها می‌طلبد اما ما سعی کردیم ،این شکل اجرایی را تغییر دهیم و با تصویرکردن فضایی شبیه به آثار نوآر بر وجوه معماگونه متن تاکید بیشتر کنیم.

  این کارگردان تئاتر در معرفی اعضای گروهش گفت: این اثر با همکاری تیمی متشکل از سید سجادحسینی، محسن ابراهیمی، هومن مرادی ، فاطمه سلگی ، حامدهژبری و سحر واعظان اماده اجرا شده است .
  محمدی همچنین در پایان سخنانش نسبت به این‌که همه آثار شرایط اجرای عالی بدست آورند تا همایش در سطح هرچه بالاتری برگزار شود اظهار امیدواری کرد.
  مطالب مرتبط

  سومین نشست دورهمی هنرمندان تئاتر شهرستان‌های ورامین قرچک و پیشوا برگزار شد

  سومین نشست دورهمی هنرمندان تئاتر شهرستان‌های ورامین قرچک و پیشوا برگزار شد

   به گزارش تئاترتهران, سومین نشست از سلسله نشست های دورهمی هنرمندان تئاتر شهرستان های ورامین  قرچک و پیشوا  به میزبانی فرهنگسرای قطب الدین رازی ورامین برگزار شد. در این دورهمی تخصصی که همراه با ...

  |

  نظرات کاربران