در حال بارگذاری ...
 • زهرا بنی‌عامری:

  «چتر نجات» برای من آزمون است

  زهرا بنی‌عامری که قرار است نمایش«چتر نجات»را در سیزدهمین همایش نمایش شهرستان ورامین اجرا کند گفت: این اثر نمونه‌ای افراد‌های منفعت طلب، فرصت طلب و زالو صفت جامعه است.

  زهرا بنی عامری در گفت‌وگو با تئاتر تهران گفت: این اثر که به قلم امیر طاهری فرد به نگارش در آمده درباره دختر بلیت فروش سینما چارسو است که متوجه چتربازی می‌شود که 14 ساعت معلق مانده است و.... در این اثر نمایشی چترباز یک استعاره است و به نوعی به ذات چتربازی اشاره دارد و نه حرفه چتربازی.
  وی در سخنانش اظهار کرد: قصه این اثر در فضای ابسورد می‌گذرد ولی با توجه به ساختارشکنی‌هایی که انجام شده در فضای اکسپریمنتال کار شده است .
  بنی عامری همچنین اظهار کرد: طراحی صحنه و لباس هم نشأت گرفته از طراحی‌ها است به طوریکه سعی شده دکور بسیار ساده باشد و بتوانیم با المان‌های ساده چیزی مثل فضای بالکن سینما یا فضای ساختمانی که چترباز از آن آویزان است را به مخاطب القا کند.
  وی گفت:«چتر نجات» نمایشی معنا باخته و پوچ‌گرا است که به نوعی یأس و ناامیدی را نشان می‌دهد اگرچه ما طنز لطیفی در کار گنجانده‌ایم تا به بدنه اصلی اثر ضربه‌ای وارد نشود. ما در این اجرا سعی کرده‌ایم جذابیت‌هایی را ایجاد کنیم و یکسری میزانسن‌ها و حرکاتی به چترباز بدهیم.
  کارگردان «چتر نجات» تصریح کرد: نمونه‌ای افراد‌های منفعت طلب، فرصت طلب و زالو صفت جامعه هستند که سعی دارند در بدترین شرایط شوخ طبعی‌های خود را داشته باشند. این اثر از معناباختگی و یاس کار می‌‌کاهد.
  وی در خصوص علت انتخاب این اثر برای اجرا بیان کرد: برایم جالب بود که بدانم اگر بخواهیم کسی را 30 یا 40 دقیقه آویزان کنیم و او به صورت معلق دیالوگ بگوید، از نظرم حرکت جدیدی بود. جذابیت نمایش کار کردن در بعد سوم وفضای نامتعارف آن است که در فضایی غیر از فضای دوبعدی سن کار شده است. این تماشاگر را ترغیب می‌کند که ببیند هر لحظه برای تماشاگر چه اتفاقی می‌افتد.
  بنی عامری با یادآوری این‌ که «چترباز» متنی خیابانی بود که وی تصمیم گرفته آن را در سالن اجرا کند، اظهار کرد: من برای جذاب‌ترشدنش نمایش ایده‌هایی داشتم که یکی از آنها هم این بود که یکسری فیلم به صورت آنونس فیلم‌های سینمایی و تیتراژ فیلمی که می‌آید و عوامل کار نمایش «چترباز» را نشان می‌دهد در کار بگنجانم که این کار هم به نوعی ساختار شکنی بود که «چترباز» را تبدیل به فیلم نمایش کرد.
  وی که پس از 20 سال به فضای تئاتر بازگشته در اشاره به علل و انگیزه شروع مجدد کار در حوزه تئاتر تشریح کرد: بیشترین علتی که باعث بازگشتم شد این بود که دوست داشتم نمایش‌هایی که به قلم خودم است را روی صحنه اجرا کنم. در اجرای این کار دوستان زیادی من را حمایت کردند از بازیگران گرفته تا امیر حسین شفیعی، میثم تفرشی و... و من از همه آنها ممنونم که فرصت ایجاد کردند تا ببینم برای بازگشت به این عرصه آمادگی لازم را دارم یا نه. این اجرا آزمونی برای من است.
  نمایش «چتر نجات» با حضور روزبه سیاه منصوری در نقش چتر باز، آرزو حلاجی در نقش ترانه و هانیه کریمی در نقش شیوا در قالب سیزدهمین همایش نمایش شهرستان ورامین اجرا می‌شود.
  مطالب مرتبط

  رییس انجمن هنرهای نمایشی استان تهران به‌عنوان سفیر صلح و نیکوکاری انتخاب شد

  رییس انجمن هنرهای نمایشی استان تهران به‌عنوان سفیر صلح و نیکوکاری انتخاب شد

  به گزارش تئاتر تهران به نقل از عاطفه جلالی مسئول روابط عمومی انجمن هنرهای نمایشی شهرستان ملارد, طی حکمی از سوی آیت الله هاشمی هریسی عضو مجمع خبرگان رهبری و حمید اکبری نماینده مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره ...

  |

  سومین نشست دورهمی هنرمندان تئاتر شهرستان‌های ورامین قرچک و پیشوا برگزار شد

  سومین نشست دورهمی هنرمندان تئاتر شهرستان‌های ورامین قرچک و پیشوا برگزار شد

   به گزارش تئاترتهران, سومین نشست از سلسله نشست های دورهمی هنرمندان تئاتر شهرستان های ورامین  قرچک و پیشوا  به میزبانی فرهنگسرای قطب الدین رازی ورامین برگزار شد. در این دورهمی تخصصی که همراه با ...

  |

  با حضور هنرمندان و پیشکسوتان و اعضای انجمن

نخستین مجمع عمومی اعضای انجمن هنرهای نمایشی استان تهران برگزار شد
  با حضور هنرمندان و پیشکسوتان و اعضای انجمن

  نخستین مجمع عمومی اعضای انجمن هنرهای نمایشی استان تهران برگزار شد

  به گزارش تئاترتهران، نخستین مجمع عمومی اعضای انجمن هنرهای نمایشی استان تهران به منظور ارائه گزارش عملکرد یکساله انجمن هنرهای نمایشی و اعضای هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان تهران با حضور ...

  |

  نظرات کاربران