در حال بارگذاری ...
 • زهرا بنی‌عامری:

  «چتر نجات» برای من آزمون است

  زهرا بنی‌عامری که قرار است نمایش«چتر نجات»را در سیزدهمین همایش نمایش شهرستان ورامین اجرا کند گفت: این اثر نمونه‌ای افراد‌های منفعت طلب، فرصت طلب و زالو صفت جامعه است.

  زهرا بنی عامری در گفت‌وگو با تئاتر تهران گفت: این اثر که به قلم امیر طاهری فرد به نگارش در آمده درباره دختر بلیت فروش سینما چارسو است که متوجه چتربازی می‌شود که 14 ساعت معلق مانده است و.... در این اثر نمایشی چترباز یک استعاره است و به نوعی به ذات چتربازی اشاره دارد و نه حرفه چتربازی.
  وی در سخنانش اظهار کرد: قصه این اثر در فضای ابسورد می‌گذرد ولی با توجه به ساختارشکنی‌هایی که انجام شده در فضای اکسپریمنتال کار شده است .
  بنی عامری همچنین اظهار کرد: طراحی صحنه و لباس هم نشأت گرفته از طراحی‌ها است به طوریکه سعی شده دکور بسیار ساده باشد و بتوانیم با المان‌های ساده چیزی مثل فضای بالکن سینما یا فضای ساختمانی که چترباز از آن آویزان است را به مخاطب القا کند.
  وی گفت:«چتر نجات» نمایشی معنا باخته و پوچ‌گرا است که به نوعی یأس و ناامیدی را نشان می‌دهد اگرچه ما طنز لطیفی در کار گنجانده‌ایم تا به بدنه اصلی اثر ضربه‌ای وارد نشود. ما در این اجرا سعی کرده‌ایم جذابیت‌هایی را ایجاد کنیم و یکسری میزانسن‌ها و حرکاتی به چترباز بدهیم.
  کارگردان «چتر نجات» تصریح کرد: نمونه‌ای افراد‌های منفعت طلب، فرصت طلب و زالو صفت جامعه هستند که سعی دارند در بدترین شرایط شوخ طبعی‌های خود را داشته باشند. این اثر از معناباختگی و یاس کار می‌‌کاهد.
  وی در خصوص علت انتخاب این اثر برای اجرا بیان کرد: برایم جالب بود که بدانم اگر بخواهیم کسی را 30 یا 40 دقیقه آویزان کنیم و او به صورت معلق دیالوگ بگوید، از نظرم حرکت جدیدی بود. جذابیت نمایش کار کردن در بعد سوم وفضای نامتعارف آن است که در فضایی غیر از فضای دوبعدی سن کار شده است. این تماشاگر را ترغیب می‌کند که ببیند هر لحظه برای تماشاگر چه اتفاقی می‌افتد.
  بنی عامری با یادآوری این‌ که «چترباز» متنی خیابانی بود که وی تصمیم گرفته آن را در سالن اجرا کند، اظهار کرد: من برای جذاب‌ترشدنش نمایش ایده‌هایی داشتم که یکی از آنها هم این بود که یکسری فیلم به صورت آنونس فیلم‌های سینمایی و تیتراژ فیلمی که می‌آید و عوامل کار نمایش «چترباز» را نشان می‌دهد در کار بگنجانم که این کار هم به نوعی ساختار شکنی بود که «چترباز» را تبدیل به فیلم نمایش کرد.
  وی که پس از 20 سال به فضای تئاتر بازگشته در اشاره به علل و انگیزه شروع مجدد کار در حوزه تئاتر تشریح کرد: بیشترین علتی که باعث بازگشتم شد این بود که دوست داشتم نمایش‌هایی که به قلم خودم است را روی صحنه اجرا کنم. در اجرای این کار دوستان زیادی من را حمایت کردند از بازیگران گرفته تا امیر حسین شفیعی، میثم تفرشی و... و من از همه آنها ممنونم که فرصت ایجاد کردند تا ببینم برای بازگشت به این عرصه آمادگی لازم را دارم یا نه. این اجرا آزمونی برای من است.
  نمایش «چتر نجات» با حضور روزبه سیاه منصوری در نقش چتر باز، آرزو حلاجی در نقش ترانه و هانیه کریمی در نقش شیوا در قالب سیزدهمین همایش نمایش شهرستان ورامین اجرا می‌شود.
  مطالب مرتبط

  درنشست مشترک اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران و انجمن هنرهای نمایشی استان تهران مطرح شد:

انجمن‌های استان تهران باید طرح‌های نوآورانه یا خلاقانه ارائه کنند
  درنشست مشترک اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران و انجمن هنرهای نمایشی استان تهران مطرح شد:

  انجمن‌های استان تهران باید طرح‌های نوآورانه یا خلاقانه ارائه کنند

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران گفت: پویایی تئاتر شهرستان‌ها نیازمند طرح‌های نوآورانه و خلاقانه از سوی انجمن‌های هنرهای نمایشی آنها است.

  |

  با انتشار مجموعه «آخرین برگ»

آیین رونمایی از مجموعه نمایشنامه های مرحوم سرلک برگزار می شود
  با انتشار مجموعه «آخرین برگ»

  آیین رونمایی از مجموعه نمایشنامه های مرحوم سرلک برگزار می شود

  با پیگیری و همت انجمن هنرهای نمایشی استان تهران و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران مجموعه نمایشنامه های هنرمند جوان و فقید تئاتر استان تهران وشهرستان قرچک در یک مجلد با نام «آخرین برگ» منتشر شد.

  |

  فراخوان نخستین جشنواره استانی تئاتر تک استان تهران به میزبانی شهرستان ملارد منتشر شد

  فراخوان نخستین جشنواره استانی تئاتر تک استان تهران به میزبانی شهرستان ملارد منتشر شد

  به گزارش تئاترتهران، انجمن هنرهای نمایشی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ملارد در راستای ارتقاء، اعتلا، تشویق و ترویج تئاتر در سطح استان به ویژه ...

  |

  آغاز اجرای «دریادلان » همزمان با آزادسازی خرمشهر

احساسات مردم بیانگر موفقیت دریادلان
  آغاز اجرای «دریادلان » همزمان با آزادسازی خرمشهر

  احساسات مردم بیانگر موفقیت دریادلان

  به گزارش تئاترتهران، نخستین اجرای نمایش «دریادلان» همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر در حضور سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری، شهرام کرمی مدیر مرکز هنرهای نمایشی، رفیعی مدیرکل فرهنگی ...

  |

  نظرات کاربران