در حال بارگذاری ...
 • «مچ‌گیری» نمایشی در انتقاد به سیستم بروکراسی اداری

  نمایش «مچ گیرى» نوشته رحمت امینی به کارگردانی علیرضاامینی در سیزدهمین همایش نمایش شهرستان ورامین اجرا شد

  علیرضا امینی در گفت‌وگو با تئاترتهران، درباره نمایش «مچ گیرى» گفت: این نمایش قصد دارد به نوعی به یکی از معضلات جامعه که بیکاریست بپردازد و شاید به گونه ای دلیل آن را مطرح کند.
  وی افزود: اینکه هر فرد به هرحال امنیت شغلی ندارد و بعد از تحصیل با موانع استخدام شدن برای شغل مواجه می‌شود، همینطور موقعیت بد جامعه که فرد برای بدست آوردن شغل  پای خود را از رقابت فراتر بگذارد و جنگ کند.
  امینی  تصریح کرد: در این نمایش چالشی بین بازیگران برای رسیدن به هدف نهایی شکل می‌گیرد. همچنین گره‌افکنی‌های نویسنده در متن باعث شده تا با استفاده از خلاقیت، بازیگران را هدایت کنم وهمین امر باعث جذب مخاطب شود.
  کارگردان نمایش «مچ‌گیری» درباره طراحی صحنه ولباس نیز تشریح کرد: برای نشان دادن اتاق انتظار و اتاق مصاحبه، از عنصر مهم نور استفاده کرده‌ام به طوریکه برای تفکیک صحنه‌ها در بخشی از صحنه یک شومینه همراه با دو صندلی را بعنوان اکسسوار اصلی قرار دادم تا دو بازیگر در چند صحنه از آن برای ایجاد موقعیت انتظار استفاده کنند. همچنین بخشی از صحنه با یک اوپن درجلوی راست صحنه برای پذیرایی تعبیه شده که در کنار دو ابزار دیگر مثل میز شطرنج وچرخ بدنسازی که هریک نماد والمان ذهنی و شخصیتی یکی از بازیگران است موقعیت انتظار را بوجود می‌آورند. همچنین بخش مربوط به مصاحبه و پرسش و پاسخ ها را با صدایی ازسوی موسسه آماده شده نمایش می‌دهم.
  وی ضمن اشاره به این‌که تمامی دیواره وعمق صحنه سرتاسر از پارچه مشکی رنگ پوشیده شده است اضافه کرد:  بوسیله دو صندلی اصلی در زیر نور خاص که تقریبا در جلوی وسط صحنه قرار میگیرد تفکیک بخش‌های مختلف را نشان می‌دهم.

  امینی در خصوص دلایل انتخاب این نمایشنامه برای اجرا عنوان کرد:  با توجه  به اشاره‌ای که متن به فضا و حس انتقادی واعتراضی محضی که نسبت به سیستم بروکراسی اداری  دارد این اثر را مناسب اجرا دانستم. «مچ‌گیری» با تقابل بین دو نگاه متفاوت بسته و باز یا سنتی و روشنفکرانه جامعه فعلی  از نظر من نمایش خوبی برای اجرا بر صحنه تئاتر است.
  وی در معرفی نقش‌آفرینان این اثر بیان کرد: نمایش «مچ‌گیری» با حضور الهه محمدی فرد، امیرحسین شجاعی و پریا بیژنگی در قالب سیزدهمین همایش نمایش شهرستان ورامین اجرا می‌شود.
  مطالب مرتبط

  سومین نشست دورهمی هنرمندان تئاتر شهرستان‌های ورامین قرچک و پیشوا برگزار شد

  سومین نشست دورهمی هنرمندان تئاتر شهرستان‌های ورامین قرچک و پیشوا برگزار شد

   به گزارش تئاترتهران, سومین نشست از سلسله نشست های دورهمی هنرمندان تئاتر شهرستان های ورامین  قرچک و پیشوا  به میزبانی فرهنگسرای قطب الدین رازی ورامین برگزار شد. در این دورهمی تخصصی که همراه با ...

  |

  نظرات کاربران