در حال بارگذاری ...
 • به بهانه تماشای نمایش«اسب»

  آنجاست که یک شاهکار خلق می شود به نام«اسب»

  بهنام زینعلی؛ مگر می‌شود یک اسب چهارنعل در محیطی غیرمتعارف بتازد و همه چیز سر جای خودش باقی بماند؟ باهمان نظم و چیدمان و ترتیب! نه چیزی بشکند، نه زمین بیفتد، نه از خط قرمزش عبور کند!
  این غیرممکن است مگر آنکه همه چیز مطیع هوش و زیرکی و دقت یکنفر باشد که کارش را بلد است. نه تصحیح میکنم کارش را خیلی خوب بلد است. کسی مثل آرش دادگر که دقیق تر از همیشه میداند اسبش را چطور برقصاند و بتازاند و ترتیب هیچ‌ چیز بهم نخورد. ساعتها از تماشای این مدرنیسم جذاب گذشته و من هنوز تصاویری که دیدم را در ذهنم مرور میکنم. ذهنی که پس از دیدن اثر شاهکار اسب بشدت مخدوش شد. مثل ذهن «کَش». بازیهای یکدست، روان و کارگردانی ِ بی نقص که بخوبی خودش را به رخ میکشد. از ابتدای امر بقول معروف چک اول را جوری به تماشاگر میزند که از روی صندلی شصت دقیقه تکان نخوری. وقتی آرش دادگر ساعت قدیمی زنگی را کوک میکند و صدای دینگ دینگ زنگش فضارا پرمیکند میشود فهمید که قرار است شاهد یک اثر خوش ریتم بود. پوزیشن های بازیگران، حالتها و ایستاها و قدمهایی که برمیدارند ، دل هر کارگردانی را آب میکند که کاش این بازیگران پرانرژی، بازیگر من بودند.
  فضاسازی و طراحی صحنه هم که حرفش را نزنیم بهتر است. هیچ چیزی اضافه نیست. اصلا انگار کارگاه دکور تالار حافظ را یکجا برای تاخت و تاز این اسب چموش ساخته اند. حتی خطوط گچی و بادکنکهایش هم پشت سرش فکری عمیق پنهان بود. چه برسد به برفی که حسابی میبارد. چه برسد به دربهایی که سرخم میکند در مقابل ایده‌ی ذهنی کارگردان. به میانه‌ی راه که میرسیم حال تماشاگر مانده و تکه‌های خوش تراش پازل از هم پاشیده. هرقطعه برای خودش برشی ناب دارد. فرمی خوب و خوش حالت اما غرق درمیان ده ها تکه‌ی پازل ناب دیگر که یک برهم ریختگی و بی نظمی ظاهری و تعمدی را برایت به تصویر میکشند. اما امان از (آن) و لحظه‌ای که این تکه‌های خوش فرم کنار هم چیده میشوند. آنجاست که یک شاهکار خلق میشود بنام نمایش اسب به کارگردانی آرش دادگر و تهیه کنندگی انجمن بسیار محترم نمایش استان تهران که دیدنش صد درس بازیگری است برای هنرجویانی که دلشان میتپد تا وارد دریای پرتلاطم تئاتر شوند.

   
  مطالب مرتبط

  هنرمندان انجمن نمایش ملارد به تماشای «اسب» نشستند

  هنرمندان انجمن نمایش ملارد به تماشای «اسب» نشستند

  به گزارش تئاترتهران و به نقل از روابط عمومی انجمن نمایش ملارد ،پیرو هماهنگی انجام شده، اعضای انجمن هنرهای نمایشی ملارد از نمایش «اسب» تازه ترین تولید انجمن هنرهای نمایشی استان تهران و به ...

  |

  امیرحسین شفیعی با سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اسلامشهر دیدار کرد

  امیرحسین شفیعی با سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اسلامشهر دیدار کرد

  امیرحسین شفیعی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان تهران با حضور در شهرستان اسلامشهر ضمن بازدید از کارگاه آموزش بازیگری استاد حبیب الله دانش با سرپرست جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اسلامشهر به گفتگو نشست.

  |

  با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

جلسه هماهنگی انجمن هنرهای نمایشی تهران برگزار شد
  با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

  جلسه هماهنگی انجمن هنرهای نمایشی تهران برگزار شد

  به گزارش تئاترتهران، جلسه هماهنگی انجمن هنرهای نمایشی استان تهران با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در روز سه شنبه 3 مهرماه در محل دفتر مدیرکل برگزار شد.در ابتدای این جلسه احد جاودانی ...

  |

  با حمایت انجمن هنرهای نمایشی استان تهران

«رویای شب تابستان» در تئاتر شهر اجرا شد
  با حمایت انجمن هنرهای نمایشی استان تهران

  «رویای شب تابستان» در تئاتر شهر اجرا شد

  نمایش «رویای شب تابستان» نوشته ویلیام شکسپیر، به کارگردانی مریم کاظمی و تهیه کنندگی امیرحسین شفیعی از تولیدات انجمن هنرهای نمایشی استان تهران از ۱۱ شهریورماه اجراهای خود را در سالن اصلی تئاتر شهر آغاز کرد.

  |

  نظرات کاربران