در حال بارگذاری ...
 • فراخوان بیست و دومین جشنواره تئاتر استان تهران منتشر شد

  به گزارش تئاترتهران و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران؛ محمد حسین اسماعیلی معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران با اعلام این خبر گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و انجمن هنرهای نمایشی استان تهران با همکاری مرکز هنرهای نمایشی در راستای ارتقاء، اعتلا، تشویق و ترویج اجرای عمومی آثار نمایشی در سطح استان به ویژه شهرستان های تابعه، با تأکید بر هویت و نقش گروه های تئاتری در فرآیند تولید نمایش و در مسیر توجه به برآیند تولیدهای به انجام رسیده در تئاتر استان، بیست و دومین جشنواره تئاتر استان تهران را برگزار می کند.

  اسماعیلی در مورد محورهای موضوعی این جشنواره گفت: محورهای این جشنواره عبارتند از: ارزش­ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، کوشش برای نگاهی ویژه به اقتصاد مقاومتی در جهت تحقق کاربردی آن، مسئولیت پذیری اجتماعی در همة عرصه های زندگی و هنر، بهره­گیری از مفاهیم و جلوه­های فرهنگ، تاریخ و ادبیات غنی ایرانی ـ اسلامی، توجه به تئاتر ایرانی در جهت توسعة فرهنگی، نگاه کاوشگرانه و مدبرانه به جامعه، مسائل اجتماعی و اخلاق مدنی، اندیشه ورزی و ارتقاء ذائقة فرهنگی و هنری جامعه از طریق هنر شریف تئاتر، اهمیت دادن به روابط بینا فرهنگی و بهره گیری از زمینه های بومی ، توجه به مفاهیم و ارزش­های والای فراگیر، جهانی و مشترک انسانی، نفی خشونت، کشتار، تروریسم و جنگ طلبی و کوشش برای صلح جهانی.

  وی درباره شرایط شرکت در جشنواره گفت: هنرمندان استان تهران که در فاصله زمانی شهریور ماه 95 تا  شهریو ماه سال 96 در یکی از سالن های استان حداقل هفت اجرای عمومیِ صحنه ای داشته اند می توانند در این جشنواره شرکت نمایند. همچنین نمایش های ارائه شده نباید از سوی همان گروه در هیچ  یک از جشنواره های ملی، منطقه ای شرکت کرده باشند. ضمناً آثار هنرمندان بومی و جوان در اولویت قرار خواهد گرفت و بدیع بودن و خلاقیت در اجرای آثار در ارزیابی هیئت انتخاب تاثیرگذار خواهد بود.

  معاون هنری سینمایی اضافه کرد: هنرمندان می توانند با مراجعه به سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا انجمن هنرهای نمایشی استان تهران با مطالعه جزئیات فراخوان، آثار خود را تا 5 شهریور ماه سالجاری به دبیرخانه جشنواره واقع در تهران، خ ولیعصر(عج) ، تقاطع خ امام خمینی(ره) ، جنب هنرستان موسیقی پسران، مجموعه تئاتر محراب، دفتر انجمن هنرهای نمایشی استان تهران ارسال نمایند.

  در متن این فراخوان آمده است:

   

  به نام خدا

  فراخوان بیست و دومین جشنواره تئاتر استان تهران

  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و انجمن هنرهای نمایشی استان تهران با همکاری مرکز هنرهای نمایشی در راستای ارتقاء، اعتلا، تشویق و ترویج اجرای عمومی آثار نمایشی در سطح استان به ویژه شهرستان های تابعه، با تأکید بر هویت و نقش گروه های تئاتری در فرآیند تولید نمایش و در مسیر توجه به برآیند تولیدهای به انجام رسیده در تئاتر استان، بیست و دومین جشنواره تئاتر استان تهران را برگزار می کند.

  الف) محورهای مورد تأکید:

  1. ارزش­ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
  2. کوشش برای نگاهی ویژه به اقتصاد مقاومتی در جهت تحقق کاربردی آن
  3. مسئولیت پذیری اجتماعی در همة عرصه های زندگی و هنر
  4. بهره­گیری از مفاهیم و جلوه­های فرهنگ، تاریخ و ادبیات غنی ایرانی ـ اسلامی
  5. توجه به تئاتر ایرانی در جهت توسعة فرهنگی
  6. نگاه کاوشگرانه و مدبرانه به جامعه، مسائل اجتماعی و اخلاق مدنی
  7. اندیشه ورزی و ارتقاء ذائقة فرهنگی و هنری جامعه از طریق هنر شریف تئاتر
  8. اهمیت دادن به روابط بینا فرهنگی و بهره گیری از زمینه های بومی
  9. توجه به مفاهیم و ارزش­های والای فراگیر، جهانی و مشترک انسانی

  10. نفی خشونت، کشتار، تروریسم و جنگ طلبی و کوشش برای صلح جهانی


  ب) مقررات:
  1- بیست و دومین جشنواره تئاتر استان تهران فقط آثار صحنه ای را قضاوت و انتخاب خواهد کرد.
  2-  آثار نمایشی متقاضی می بایست در فاصله زمانی شهریور ماه 95 تا  شهریو ماه سال 96 در یکی از سالن های استان حداقل هفت اجرای عمومی داشته باشند.
  3- نمایش های ارائه شده نباید از سوی همان گروه در هیچ  یک از جشنواره های ملی، منطقه ای شرکت کرده باشند.
  تذکر چنانچه در هر مرحله ای در خصوص آثار برگزیده تخلفی در این مورد اثبات شود، ستاد جشنواره مانع حضور اثر نمایشی در هر مرحله از جشنواره می شود.
  4- آثار هنرمندان بومی و جوان در اولویت قرار خواهد گرفت و بدیع بودن و خلاقیت در اجرای آثار در ارزیابی هیئت انتخاب تاثیرگذار خواهد بود.
  تذکر مهم:

  -  نمایش هایی که مبتنی بر متون  نمایشنامه نویسان  مطرح کشور بوده که تاکنون اجراهای زیادی از آن ها شده، تنها در صورت ارائه طرح اجرایی خلاق و شیوه نو در اثر اجرایی مورد پذیرش قرار خواهند گرفت، در غیر اینصورت از پذیرش این گونه آثار خودداری خواهد  شد.
  -  در صورتی که نمایشی، متن آن اقتباس ادبی و یا برداشتی از متون خارجی و با حفظ بومی سازی باشد، می تواند در بخش مسابقه جشنواره شرکت کند، در غیر این صورت آثار و متون خارجی نمی توانند در بخش مسابقه شرکت نمایند.
  5-  دبیرخانه جشنواره به گروه های راه  یافته  به جشنواره بر اساس شرایط گروه، کمک  هزینه ای تا سقف یک میلیون تومان پرداخت می نماید.

  6- هر هنرمند صاحب اثری، صرفاً میتواند با یک اثر در مرحله ی نهایی جشنواره حضور داشته باشد.

  7- ستاد برگزاری جشنواره، نظر به مشکلات پیشبینی نشده درباره برنامهریزی و تنظیم جدول اجراهای جشنواره به هیچ عنوان تعهدی نسبت به هماهنگی حضور بازیگران مشترک در اجراهای متفاوت را نخواهد داشت.

  8-ارائه اجازهنامه کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر اثر ضروری است.

  9- تعیین زمان، مکان و تعداد اجرای نمایشها در جشنواره بر عهده ستاد برگزاری جشنواره و بر اساس امکانات موجود خواهد بود.

  10- شرکتکنندگان در جشنواره، با ارسال اثر خود متعهد به پذیرش قوانین و سیاستگذاریهای جشنواره هستند، عدم رعایت این قوانین، خصوصاً زمانبندی مصوب جشنواره، موجب حذف آثار خواهد شد.

  11- چنانچه مواردی در این فراخوان درج نشده باشد ، موضوع از طریق ستاد جشنواره تصمیم گیری ، اعلام و اجرا خواهد شد.


  ج) جوایز:
  1-  ستاد برگزاری جشنواره تئاتر استان تهران به تمامی شرکت کنندگان لوح یاد بود اهداء خواهد کرد.
  2- ستاد برگزاری جشنواره تئاتر استان تهران به گرایش های (کارگردانی، نمایشنامه نویسی، بازیگری مرد و زن ، طراحی صحنه، نور، لباس، موسیقی و افکت، گریم ، پوستر و بروشور) بر اساس تصمیم هیئت داوران جشنواره جوایز ارزنده ای اهداء خواهد کرد.
  3- به آثار برگزیده جهت راهیابی به جشنواره منطقه ای و یا جشنواره بین المللی تئاتر فجر کمک هزینه جداگانه ای با تصمیم ستاد جشنواره پرداخت خواهد شد.

  د) مدارک مورد نیاز جهت شرکت در جشنواره

  1. فرم تکمیل شده تقاضای حضور
  2. ارسال سه نسخه(تایپ شده) متن  و لوح فشرده در محیط word به همراه مجوز کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر اثر
  3. ارسال سه عدد لوح فشرده از اجرای عمومی نمایش
  4. چکیده سوابق هنری متقاضی در یک صفحه A4  تایپ شده
  5. تصویر کارت ملی و یک قطعه 4*3 عکس متقاضی

  6. ارائه تأییدیه کتبی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مربوطه محل اجرا مبنی بر اجرای عمومی نمایش متقاضی.

  ه) تقویم اجرایی جشنواره:


  - مهلت ارسال مدارک: 5 شهریورماه 96

  -  بازبینی نمایش های متقاضی: 10 تا 14 شهریور 96
  - اعلام نتایج بازبینی و اسامی آثار پذیرفته شده: 15 شهریورماه 96
  - زمان برگزاری جشنواره: 20 تا 25 شهریورماه 96

  و) نشانی دبیرخانه:
  تهران، خ ولیعصر(عج) ، تقاطع خ امام خمینی(ره) ، جنب هنرستان موسیقی پسران، مجموعه تئاتر محراب، دفتر انجمن هنرهای نمایشی استان تهران ، دبیرخانه بیست و دومین جشنواره تئاتر استان تهران-تلفن :  66493386
  مطالب مرتبط

  احکام هیئت رئیسه جدید انجمن هنرهای نمایشی استان تهران ابلاغ شد

  احکام هیئت رئیسه جدید انجمن هنرهای نمایشی استان تهران ابلاغ شد

  به گزارش تئاترتهران، پس از انتخابات دومین دوره هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان تهران، طی احکام جداگانه ای  از سوی حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور اعضای هیئت رئیسه دومین دوره انجمن هنرهای نمایشی ...

  |

  «قصه سیبی که نصف نشد!!!» در پردیس تئاترتهران

  «قصه سیبی که نصف نشد!!!» در پردیس تئاترتهران

  به گزارش تئاتر تهران، نمایش«قصه سیبی که نصف نشد!!!» کاری از گروه هنری ماه مهربون  به نویسندگی مجتبی مهدی و کارگردانی علی طربی از هنرمندان پرتلاش ری در پردیس تئاترتهران به روی ...

  |

  توسط امیرحسین شفیعی رییس انجمن هنرهای نمایشی

ویژه برنامه‌های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی استان تهران تشریح شد
  توسط امیرحسین شفیعی رییس انجمن هنرهای نمایشی

  ویژه برنامه‌های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی استان تهران تشریح شد

  امیر حسین شفیعی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان تهران در گفتگو با تئاتر تهران گفت: انجمن هنرهای نمایشی استان تهران در سال 1397 که مقارن با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است، برنامه‌هایی را برای بهمن ...

  |

  نشست مشترک مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعضای هیئت رئیسه جدید انجمن هنرهای نمایشی استان تهران برگزار شد

  نشست مشترک مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعضای هیئت رئیسه جدید انجمن هنرهای نمایشی استان تهران برگزار شد

  به گزارش تئاتر تهران، نشست مشترک دکتر احدجاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعضای هیئت رئیسه جدید انجمن هنرهای نمایشی استان تهران 23 دی ماه در محل دفتر مدیرکل برگزار شد. در این ...

  |

  شفیعی در نشست مسولان شعب استان تهران تاکید کرد

تولید آثار با محوریت دستاوردها انقلاب و دفاع مقدس مهم‌ترین برنامه انجمن درسال ۹۸
  شفیعی در نشست مسولان شعب استان تهران تاکید کرد

  تولید آثار با محوریت دستاوردها انقلاب و دفاع مقدس مهم‌ترین برنامه انجمن درسال ۹۸

  به گزارش تئاتر تهران، امیر حسین شفیعی رییس انجمن هنرهای نمایشی در جمع مسولان شعب شهرستان های استان تهران برنامه انجمن در سال ۹۸ را تولید آثار ارزشمند در خصوص انقلاب و دفاع مقدس بر شمرد . وی یادآور شد قصد داریم زندگی ...

  |

  در نخستین جشنواره هنرهای نمایشی«تئاترمان»

نمایش« اهانط به طماشاگر» در تماشاخانه مشایخی اجرا می‌شود
  در نخستین جشنواره هنرهای نمایشی«تئاترمان»

  نمایش« اهانط به طماشاگر» در تماشاخانه مشایخی اجرا می‌شود

  نخستین جشنواره هنرهای نمایشی «تئاتر مان» از پنجشنبه ۲۰ دی آغاز خواهد شد و تا ۲۶ دی ادامه خواهد داشت. رویکرد این جشنواره حمایت از هنرمندان جوان در حیطه تئاتر اعم از تهران و شهرستان و حمایت از تئاتر کودک و نوجوان است.

  |

  به میزبانی شهرستان اسلامشهر

نشست مدیران انجمن هنرهای نمایشی شعب استان تهران برگزار خواهد شد
  به میزبانی شهرستان اسلامشهر

  نشست مدیران انجمن هنرهای نمایشی شعب استان تهران برگزار خواهد شد

  به گزارش تئاترتهران، با توجه به انتخاب اعضای دومین هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان تهران و در جهت تبادل نظر بین روسای شعب انجمن هنرهای نمایشی، نشست مدیران انجمن هنرهای نمایشی شعب استان تهران، ...

  |

  نظرات کاربران