در حال بارگذاری ...
 • فراخوان بیست و دومین جشنواره تئاتر استان تهران منتشر شد

  به گزارش تئاترتهران و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران؛ محمد حسین اسماعیلی معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران با اعلام این خبر گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و انجمن هنرهای نمایشی استان تهران با همکاری مرکز هنرهای نمایشی در راستای ارتقاء، اعتلا، تشویق و ترویج اجرای عمومی آثار نمایشی در سطح استان به ویژه شهرستان های تابعه، با تأکید بر هویت و نقش گروه های تئاتری در فرآیند تولید نمایش و در مسیر توجه به برآیند تولیدهای به انجام رسیده در تئاتر استان، بیست و دومین جشنواره تئاتر استان تهران را برگزار می کند.

  اسماعیلی در مورد محورهای موضوعی این جشنواره گفت: محورهای این جشنواره عبارتند از: ارزش­ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، کوشش برای نگاهی ویژه به اقتصاد مقاومتی در جهت تحقق کاربردی آن، مسئولیت پذیری اجتماعی در همة عرصه های زندگی و هنر، بهره­گیری از مفاهیم و جلوه­های فرهنگ، تاریخ و ادبیات غنی ایرانی ـ اسلامی، توجه به تئاتر ایرانی در جهت توسعة فرهنگی، نگاه کاوشگرانه و مدبرانه به جامعه، مسائل اجتماعی و اخلاق مدنی، اندیشه ورزی و ارتقاء ذائقة فرهنگی و هنری جامعه از طریق هنر شریف تئاتر، اهمیت دادن به روابط بینا فرهنگی و بهره گیری از زمینه های بومی ، توجه به مفاهیم و ارزش­های والای فراگیر، جهانی و مشترک انسانی، نفی خشونت، کشتار، تروریسم و جنگ طلبی و کوشش برای صلح جهانی.

  وی درباره شرایط شرکت در جشنواره گفت: هنرمندان استان تهران که در فاصله زمانی شهریور ماه 95 تا  شهریو ماه سال 96 در یکی از سالن های استان حداقل هفت اجرای عمومیِ صحنه ای داشته اند می توانند در این جشنواره شرکت نمایند. همچنین نمایش های ارائه شده نباید از سوی همان گروه در هیچ  یک از جشنواره های ملی، منطقه ای شرکت کرده باشند. ضمناً آثار هنرمندان بومی و جوان در اولویت قرار خواهد گرفت و بدیع بودن و خلاقیت در اجرای آثار در ارزیابی هیئت انتخاب تاثیرگذار خواهد بود.

  معاون هنری سینمایی اضافه کرد: هنرمندان می توانند با مراجعه به سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا انجمن هنرهای نمایشی استان تهران با مطالعه جزئیات فراخوان، آثار خود را تا 5 شهریور ماه سالجاری به دبیرخانه جشنواره واقع در تهران، خ ولیعصر(عج) ، تقاطع خ امام خمینی(ره) ، جنب هنرستان موسیقی پسران، مجموعه تئاتر محراب، دفتر انجمن هنرهای نمایشی استان تهران ارسال نمایند.

  در متن این فراخوان آمده است:

   

  به نام خدا

  فراخوان بیست و دومین جشنواره تئاتر استان تهران

  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و انجمن هنرهای نمایشی استان تهران با همکاری مرکز هنرهای نمایشی در راستای ارتقاء، اعتلا، تشویق و ترویج اجرای عمومی آثار نمایشی در سطح استان به ویژه شهرستان های تابعه، با تأکید بر هویت و نقش گروه های تئاتری در فرآیند تولید نمایش و در مسیر توجه به برآیند تولیدهای به انجام رسیده در تئاتر استان، بیست و دومین جشنواره تئاتر استان تهران را برگزار می کند.

  الف) محورهای مورد تأکید:

  1. ارزش­ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
  2. کوشش برای نگاهی ویژه به اقتصاد مقاومتی در جهت تحقق کاربردی آن
  3. مسئولیت پذیری اجتماعی در همة عرصه های زندگی و هنر
  4. بهره­گیری از مفاهیم و جلوه­های فرهنگ، تاریخ و ادبیات غنی ایرانی ـ اسلامی
  5. توجه به تئاتر ایرانی در جهت توسعة فرهنگی
  6. نگاه کاوشگرانه و مدبرانه به جامعه، مسائل اجتماعی و اخلاق مدنی
  7. اندیشه ورزی و ارتقاء ذائقة فرهنگی و هنری جامعه از طریق هنر شریف تئاتر
  8. اهمیت دادن به روابط بینا فرهنگی و بهره گیری از زمینه های بومی
  9. توجه به مفاهیم و ارزش­های والای فراگیر، جهانی و مشترک انسانی

  10. نفی خشونت، کشتار، تروریسم و جنگ طلبی و کوشش برای صلح جهانی


  ب) مقررات:
  1- بیست و دومین جشنواره تئاتر استان تهران فقط آثار صحنه ای را قضاوت و انتخاب خواهد کرد.
  2-  آثار نمایشی متقاضی می بایست در فاصله زمانی شهریور ماه 95 تا  شهریو ماه سال 96 در یکی از سالن های استان حداقل هفت اجرای عمومی داشته باشند.
  3- نمایش های ارائه شده نباید از سوی همان گروه در هیچ  یک از جشنواره های ملی، منطقه ای شرکت کرده باشند.
  تذکر چنانچه در هر مرحله ای در خصوص آثار برگزیده تخلفی در این مورد اثبات شود، ستاد جشنواره مانع حضور اثر نمایشی در هر مرحله از جشنواره می شود.
  4- آثار هنرمندان بومی و جوان در اولویت قرار خواهد گرفت و بدیع بودن و خلاقیت در اجرای آثار در ارزیابی هیئت انتخاب تاثیرگذار خواهد بود.
  تذکر مهم:

  -  نمایش هایی که مبتنی بر متون  نمایشنامه نویسان  مطرح کشور بوده که تاکنون اجراهای زیادی از آن ها شده، تنها در صورت ارائه طرح اجرایی خلاق و شیوه نو در اثر اجرایی مورد پذیرش قرار خواهند گرفت، در غیر اینصورت از پذیرش این گونه آثار خودداری خواهد  شد.
  -  در صورتی که نمایشی، متن آن اقتباس ادبی و یا برداشتی از متون خارجی و با حفظ بومی سازی باشد، می تواند در بخش مسابقه جشنواره شرکت کند، در غیر این صورت آثار و متون خارجی نمی توانند در بخش مسابقه شرکت نمایند.
  5-  دبیرخانه جشنواره به گروه های راه  یافته  به جشنواره بر اساس شرایط گروه، کمک  هزینه ای تا سقف یک میلیون تومان پرداخت می نماید.

  6- هر هنرمند صاحب اثری، صرفاً میتواند با یک اثر در مرحله ی نهایی جشنواره حضور داشته باشد.

  7- ستاد برگزاری جشنواره، نظر به مشکلات پیشبینی نشده درباره برنامهریزی و تنظیم جدول اجراهای جشنواره به هیچ عنوان تعهدی نسبت به هماهنگی حضور بازیگران مشترک در اجراهای متفاوت را نخواهد داشت.

  8-ارائه اجازهنامه کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر اثر ضروری است.

  9- تعیین زمان، مکان و تعداد اجرای نمایشها در جشنواره بر عهده ستاد برگزاری جشنواره و بر اساس امکانات موجود خواهد بود.

  10- شرکتکنندگان در جشنواره، با ارسال اثر خود متعهد به پذیرش قوانین و سیاستگذاریهای جشنواره هستند، عدم رعایت این قوانین، خصوصاً زمانبندی مصوب جشنواره، موجب حذف آثار خواهد شد.

  11- چنانچه مواردی در این فراخوان درج نشده باشد ، موضوع از طریق ستاد جشنواره تصمیم گیری ، اعلام و اجرا خواهد شد.


  ج) جوایز:
  1-  ستاد برگزاری جشنواره تئاتر استان تهران به تمامی شرکت کنندگان لوح یاد بود اهداء خواهد کرد.
  2- ستاد برگزاری جشنواره تئاتر استان تهران به گرایش های (کارگردانی، نمایشنامه نویسی، بازیگری مرد و زن ، طراحی صحنه، نور، لباس، موسیقی و افکت، گریم ، پوستر و بروشور) بر اساس تصمیم هیئت داوران جشنواره جوایز ارزنده ای اهداء خواهد کرد.
  3- به آثار برگزیده جهت راهیابی به جشنواره منطقه ای و یا جشنواره بین المللی تئاتر فجر کمک هزینه جداگانه ای با تصمیم ستاد جشنواره پرداخت خواهد شد.

  د) مدارک مورد نیاز جهت شرکت در جشنواره

  1. فرم تکمیل شده تقاضای حضور
  2. ارسال سه نسخه(تایپ شده) متن  و لوح فشرده در محیط word به همراه مجوز کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر اثر
  3. ارسال سه عدد لوح فشرده از اجرای عمومی نمایش
  4. چکیده سوابق هنری متقاضی در یک صفحه A4  تایپ شده
  5. تصویر کارت ملی و یک قطعه 4*3 عکس متقاضی

  6. ارائه تأییدیه کتبی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مربوطه محل اجرا مبنی بر اجرای عمومی نمایش متقاضی.

  ه) تقویم اجرایی جشنواره:


  - مهلت ارسال مدارک: 5 شهریورماه 96

  -  بازبینی نمایش های متقاضی: 10 تا 14 شهریور 96
  - اعلام نتایج بازبینی و اسامی آثار پذیرفته شده: 15 شهریورماه 96
  - زمان برگزاری جشنواره: 20 تا 25 شهریورماه 96

  و) نشانی دبیرخانه:
  تهران، خ ولیعصر(عج) ، تقاطع خ امام خمینی(ره) ، جنب هنرستان موسیقی پسران، مجموعه تئاتر محراب، دفتر انجمن هنرهای نمایشی استان تهران ، دبیرخانه بیست و دومین جشنواره تئاتر استان تهران-تلفن :  66493386
  مطالب مرتبط

  با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

جلسه هماهنگی انجمن هنرهای نمایشی تهران برگزار شد
  با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

  جلسه هماهنگی انجمن هنرهای نمایشی تهران برگزار شد

  به گزارش تئاترتهران، جلسه هماهنگی انجمن هنرهای نمایشی استان تهران با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در روز سه شنبه 3 مهرماه در محل دفتر مدیرکل برگزار شد.در ابتدای این جلسه احد جاودانی ...

  |

  با حمایت انجمن هنرهای نمایشی استان تهران

«رویای شب تابستان» در تئاتر شهر اجرا شد
  با حمایت انجمن هنرهای نمایشی استان تهران

  «رویای شب تابستان» در تئاتر شهر اجرا شد

  نمایش «رویای شب تابستان» نوشته ویلیام شکسپیر، به کارگردانی مریم کاظمی و تهیه کنندگی امیرحسین شفیعی از تولیدات انجمن هنرهای نمایشی استان تهران از ۱۱ شهریورماه اجراهای خود را در سالن اصلی تئاتر شهر آغاز کرد.

  |

  آئین اختتامیه بیست و سومین جشنواره تئاتر استان تهران

هنرمندان شهرستان پیشوا کارگردان برگزاری آیین اختتامیه جشنواره تهران شدند
  آئین اختتامیه بیست و سومین جشنواره تئاتر استان تهران

  هنرمندان شهرستان پیشوا کارگردان برگزاری آیین اختتامیه جشنواره تهران شدند

  براساس تصمیم ستاد برگزاری بیست و سومین جشنواره تئاتر استان تهران،کارگردانی آئین اختتامیه این جشنواره به آقایان روح ا... سنایی و حسین قاسمی هنرمندان تئاتر شهرستان پیشوا واگذارشد.

  |

  با اتنخاب هیئت داوران کانون نویسندگان و منتقدین

مدالیوم انجمن هنرهای نمایشی استان تهران به نمایش منتخب از نگاه منتقدین در جشنواره بیست و سوم اهدا می‌شود
  با اتنخاب هیئت داوران کانون نویسندگان و منتقدین

  مدالیوم انجمن هنرهای نمایشی استان تهران به نمایش منتخب از نگاه منتقدین در جشنواره بیست و سوم اهدا می‌شود

  سعید بصیری، ابراهیم رهگذر و محمد داداش زاده بعنوان داوران کانون نویسندگان و منتقدان در بیست و سومین جشنواره تئاتر استان تهران انتخاب شدند .

  |

  نظرات کاربران