در حال بارگذاری ...
 • نقدی بر جشنواره تئاتر دانش آموزی

  تئاتر مدارس در بن بست (قسمت دوم)

  اشکالی چون اشکال اول در مدرسه و در میان دانش آموزان پیش میآید؟

  ابن الوقت بار آمدن نسل آینده نظام که برای فرار از سیستم آموزشی هنر و در واقع خرد را دست آویز فرار از کلاس میکند و حس پیروزی این فرار قانونی اورا بعده ها به یک رانتخوار حرفه ای ویا یک نرّاد زبر دست در دور زدن قانون تبدیل خواد کرد که میتوان با استفاده ابزاری از ایدئولوژی امام خمینی در ایام فجر برای دور زدن مدیر و معلم بهره برد و کم کم این ابزارها تبدیل به قسم دروغ به اسم جلاله خداوند و قرآن و ائمه میرسد که باعث تسخیف این نفوس اعظم و دین میشود. وباعث این تربیت تکفیری کیست؟ آیا اگر سیستم آموزش و پرورش ما به جای تحکم و فشار بر دانش آموز و ایجاد فضای بازجوخانه به فضای تبادل نظر و دخیل کردن ایده های دانش آموزان در امر آموزش میپرداخت دانش آموز فرصت طلب بارمی آمد؟

  آیا اگر سیستم آموزش و پرورش ما در عرصه خردورز ما مثل عرصه هنر و فرهنگ از پلیس بازی های گشت ارشادی تبدیل به راهنمای خیرخواه و خوش بین میشد امروز شاهد سیاستهای مزورانه دانش آموزی در جهت فریب معلم ومدیر بودیم؟

  آیا اگر سیستم ما درست عمل میکرد وجایگاه هنر را در دیدگاه دانش آموزان به مدینه فاضله تبیین میکرد نه عشرتکده و محل فساد امروز شاهد مخفیکاریهای دانش آموزی در گرایش به خرد داشتیم؟

  وای به حال ملتی که هنر را عشترکده و هنرمند را مفسد تلقی کند چون برای خرد آن ملت باید مجلس ترحیم برپاکرد.

  اشکال بعدی که تالی فاسد همین تفکر اختناق گرا و شرمسارساز نسبت به هنراست در مرحله تولید اثراست.

  آن نگاه متوهم ازتوطئه که همیشه همه را گناهکارمیداند در هنگام تولید اثر هنری در غالب نمایش از ترس رخنه کفار و نجاسات در بدنه پاک و بی آلایش سیستم برای تولید اثر به معلمین و معاونین پرورشی که دو مشکل عمده دارند رجوع میکند

  مشکل اول مشغله بسیار بالای مباحث پرورشی والبته اکثرا فرمایشی و مشکل دوم عدم تخصص لازم این عزیزان.

  سیستم برای اعلام برائت خود از جامعه منحط هنرمندان دست به دامان عناصرداخلی خود میشود تابه تولیداثر بپردازند و نتیجه این درخواست شروع به کارکردن مربی پرورشی و معلم بدون هیچگونه پیش زمینه صحیحی از هنر وهنرنمایش که در چهارچوب استانداردهای خود وزارتخانه هم بگنجداست. واین بی سوادی باعث تولید اثری سخیف بی بنیه و ساده میشود که تصور دانش آموز ازتاتر را انقدر سخیف میکند که نمایش هنری است بسیار نازل وبدون بنیاد و هر علاقه مندی به صرف علاقه میتواند دست دراین دیگ خوش آب و رنگ کند و آشی به ثمر برساند بس بدرنگ و بد بو و بدطعم که همین اتفاق باعث میشود دانش اموز امروز فردا که پدرشد یا مادر در مواجهه با مرکز تاتر یک منطقه از آن به عنوان یک وقت تلف کن و جایگاه بی ریشه یادکند که از فرط ساده بودنش بی ارزش است پس بهتراست پولمان را صرف خوردن چیپس میمون داری کنیم که ژانگولرتر ازیک بازیگر تاتراست.

  که همین نکته باز شاخکهای تیزبینان جامعه را تکان تکان میدهد که منافع چه کسانی در گرو خردگریزی جامعه و شکمچرانی به جای تفکرگرایی است.الله اعلم.

  به همین سادگی.

  اشکال بعدی که در این جشنواره هاپیش می آید حضور مربیان فنی است.

  الحمدالله با تلاش و پوست کلفتی گری اغلب هنرمندان متخصص و ارتقاء شعور گروهی دانابه امور این موضوع چندی است مکشوف شده که بهتراست برای آبروی خودمان هم که شده کار را به کاردان بسپاریم و برای حداقل کسب امتیاز بالاتردرمیان همکاران و اداره نشینهای مرکز از یک متخصص و مربی فنی بهره ببریم.

  همین امر موجب دخول و نفوذ عده ای هنرمند مطلع درمیان دانش آموزان شده تا در کنار تولید یک اثر موجه سطح تفکر دانش آموز و نگاه واقع بینانه او را تربیت کنند که تاتر این است و نه آنکه سالهادرگوشتان خواندن.

  اما این حضورچه اشکالی دارد؟

  این حضور به ذاته اشکال که ندارد هیچ بلکه نشانه بلوغ فکری حضرات بلاتشین است اما یک نکته را باید موشکافانه رصدکرد وآن اینکه در یک ظرف نامانوس ونامناسب متریال و مواد اولیه خوب بریزید ،آیا نتیجه همان میشود که میخواهیم و باید بشود یا اینکه کاربازهم جایی لنگ خواهد زد!!!

  نکته دقیقا همینجاست،مربی فنی را استخدام میکنیم به او تعدادی دانش آموز میدهیم و اورا ملزم میکنیم که فقط وفقط وفقط از متون و موادی بهره ببر که موردتاییدماست؟!

  چرا؟ چون در داوری داوران وکارشناسان اداره به موضوعات خاص نگاه میکنند و آثاری که غالب تعریف شده ای دارند را میپذیرند!!!

  این به آن معنی است که عملا باز نتیجه هیچ_هیچ به دست می آید؛ یعنی تفکر،ایده پردازی و خلاقیت در عمل نمودی نخواهد داشت وعملا حضرات دست وپای اندیشه را در پوست گردوی حراست و پلیس بازی های پیش نیامده میبندند و به قول معروف داروغه بیا منو بگیر

  داروغه بیا منو بگیر
  میشوند!!!

  نگرانی این طیف این است که مبادا کاری تولید شودکه با شئونات همگام نباشد.

  ادامه دارد...

  رسول حق شناس
  مطالب مرتبط

  نمایش«مجافقین» بر روی صحنه پاکدشت

  نمایش«مجافقین» بر روی صحنه پاکدشت

  به گزارش تئاترتهران، نمایش«مجافقین»  به نویسندگی و کارگردانی رسول حق شناس از بیست مهرماه در شهرستان پاکدشت به روی صحنه رفته است.بازیگران : سمیه کیادربندسری علیرضا رحیم زاده حنانه فتح اللهی محمد ...

  |

  اعضای ستاد برگزاری نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی شهرستان قرچک «چله عشق» مشخص شدند

  اعضای ستاد برگزاری نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی شهرستان قرچک «چله عشق» مشخص شدند

  به گزارش تئاترتهران، در جلسه هماهنگی ستاد نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی شهرستان قرچک، اعضای ستاد برگزاری نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی شهرستان قرچک با محوریت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مشخص ...

  |

  حضور کارگردان جوان شهرستان قرچک در عمارت نوفل لوشاتو

«نفتینه بانو و نسوان طهران» در هشتمین جشنواره تئاتر مردمی ثمر
  حضور کارگردان جوان شهرستان قرچک در عمارت نوفل لوشاتو

  «نفتینه بانو و نسوان طهران» در هشتمین جشنواره تئاتر مردمی ثمر

  ملیکا وطن دوست هنرمند جوان شهرستان قرچک با نمایش «نفتینه بانو و نسوان طهران» در مرحله نهایی هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر حضور خواهد داشت.

  |

  زوج هنرمند قرچکی،

با دو نمایش «وقتشه فریاد بزنیم »و« آتش زیر خاکستر »در فصل تئاتر انقلاب
  زوج هنرمند قرچکی،

  با دو نمایش «وقتشه فریاد بزنیم »و« آتش زیر خاکستر »در فصل تئاتر انقلاب

  به گزارش تئاتر تهران، زوج هنرمند قرچکی، با دو نمایش «وقتشه فریاد بزنیم »و« آتش زیر خاکستر »در فصل تئاتر انقلاب حضور خواهند داشت. نمایش «آتش زیر خاکستر» به نویسنده گی رسول حق شناس ...

  |

  هم‌زمان با برگزاری نخستین جشنواره تاریخ تئاتر شهرستان قرچک

جلسه هم اندیشی انجمن هنرهای نمایشی قرچک با رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی برگزار شد
  هم‌زمان با برگزاری نخستین جشنواره تاریخ تئاتر شهرستان قرچک

  جلسه هم اندیشی انجمن هنرهای نمایشی قرچک با رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی برگزار شد

  جلسه هم اندیشی انجمن هنرهای نمایشی شهرستان قرچک با بهروز مشتاق رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در حضور جمعی از فعالان عرصه نمایش شهرستان برگزار شد و مقرر شد نخستین جشنواره تاریخ تئاتر شهرستان قرچک به زودی برگزار شود.

  |

  در نخستین جشنواره هنرهای نمایشی«تئاترمان»

«ستایش یک قتل » در تماشاخانه مشایخی اجرا میشود
  در نخستین جشنواره هنرهای نمایشی«تئاترمان»

  «ستایش یک قتل » در تماشاخانه مشایخی اجرا میشود

  نخستین جشنواره هنرهای نمایشی «تئاتر مان» از پنجشنبه ۲۰ دی آغاز خواهد شد و تا ۲۶ دی ادامه خواهد داشت. رویکرد این جشنواره حمایت از هنرمندان جوان در حیطه تئاتر اعم از تهران و شهرستان و حمایت از تئاتر کودک و نوجوان است.

  |

  دراختتامیه هفته فرهنگی شهرستان ورامین

دو نمایش خیابانی اجرا شد
  دراختتامیه هفته فرهنگی شهرستان ورامین

  دو نمایش خیابانی اجرا شد

  به گزارش تئاتر تهران, در ادامه هفته فرهنگی شهرستان ورامین با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ورامین  که به مدت یک هفته اجرای نمایش های خیابانی در سطح شهرستان ورامین برگزار می‌شود، نمایش ...

  |

  بزرگترین اجرای نمایش در فضای باز ایران با بیش از ۵۰۰۰ تماشاگر در ورامین

  بزرگترین اجرای نمایش در فضای باز ایران با بیش از ۵۰۰۰ تماشاگر در ورامین

  به گزارش تئاتر تهران، طبق سنتی دیرینه در جنوب شرق استان تهران در سومین روز شهادت حضرت حسین(ع) کاروان بنی اسدی ورامین که قدیمی ترین مراسم مذهبی استان است با حضور چشمگیر علاقه‌مندان در ورامین برگزار شد. ...

  |

  نظرات کاربران