در حال بارگذاری ...
 • به بهانه اجرای نمایش مروارید قطب الدین صادقی

  نمایشنامه مروارید یک کلاس درس برای نمایشنامه‌نویسان است.

  جمعه 19 خرداد آخرین اجرای نمایش مروارید به نویسندگی و کارگردانی قطب الدین صادقی در تماشاخانه ایرانشهر است. تصور می‌کنم دیدن این نمایش برای جوانان از جنبه‌ای و برای پیشکسوتان از جنبه‌ای دیگر بسیار لازم است.

  صادقی با نمایش مروارید به هم نسلان خود این پیام را می‌دهد که به داشته‌های علمی‌وعملی گذشته خود بسنده نکنند و همواره به سوی نگاه جدید و به روز کردن داشته‌های خود باشند.

  ایشان به نمایشنامه‌نویسان این پیام را می‌دهد که می‌شود مشکل تاریخی نمایشنامه‌نویسی را حل کرد و چگونه یک واقعه تاریخی را دراماتیزه کرد.

  صادقی با نگاه کلاسیک و ویژگی‌های همیشه‌گی‌اش ضمن رعایت شیوه و سبک خود از همگام شدن با مخاطب و جامعه هم غافل نمی‌شود. نه مبلغ تکنیکی و ایسمی بی سر و ته می‌زند نه در جا خودش را تکرار می‌کند. نمایشنامه مروارید یک کلاس درس برای نمایشنامه‌نویسان است.

  همه‌ی اینها و خیلی دلایل دیگر به این معنی نیست که نمایش مروارید بی ‌نظیر و تکرار نشدنی است چرا که در کارنامه قطب الدین صادقی نمایش‌های موفق تر از مروارید هم وجود دارد.
  حتی بازی‌های خوب و بی نقص سروش طاهری و مانلی حسین پور هم بی‌رقیب نیستند .

  مهمترین نکته ارزشمند روند و مسیری است که دکتر صادقی در این 20 سال در پیش گرفته و آن دچار تعصب در داشته‌های علنی گذشته خود نشده و به تکرار نیافتاده و از طرفی خود را به مسیر بادی که این روزها در بیشتر سالن‌های خصوصی وزیدن گرفته نسپارده و امضای خود را پای کارش بدون تغییر  اما جذاب تر حفظ کرده است.
  مجید قربانی
  مطالب مرتبط

  با اعلام هیئت داوران

تندیس جشنواره در دستان برگزیدگان بیست و دومین جشنواره تئاتر استان تهران
  با اعلام هیئت داوران

  تندیس جشنواره در دستان برگزیدگان بیست و دومین جشنواره تئاتر استان تهران

  آئین اختتامیه بیست و دومین جشنواره تئاتر استان تهران شامگاه سه شنبه در فرهنگ سرای رازی شهرستان ورامین و با حضور محمد رضا یوسفی، فرماندار ورامین، برزین ضرغامی، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، جمعی از مسئولین ادارات و نهادهای این شهرستان و نیز علاقمندان به ...

  |

  نظرات کاربران